/vaata videot allpool – kuidas puhastada kuivatatud särge ehk vobla/

Kevadine kudemisaeg meelitab saartele ja Saaremaale kohale peale särgede hulgaliselt kalamehi lähemalt ja kaugemalt. Püüdjate erinevus ja püügivahendite varieeruvus on siin üllatuslikult lai – eesmärk aga kõigil ühine – tunda rõõmu rohkest kalaõnnest  ja nautida esimest kevadesoojust ilusas saarelises looduses. Kuigi kalamehi võib olla särgesid püüdmas hulgakesi koos palju, on igaühe nende eesmärk ikkagi enda kalaämbri täitmine. Ja mm, kui hea on hiljem ise kuivatatud särjekala mõnus soolakas maitse. Saaremaal on kombeks, et kui külla minnes kuivatatud särjed kaasas on, siis oled igati au sees ja lugupeetud külaline.

Kuidas särjepüük Saaremaal välja näeb?

Vaevalt on ilmunud päiksekiirtesse pisut jõudu, kui Nasva jõel hakkab toimuma „laulupidu”. Nii nimetakse saare kõnepruugis olukorda, kus kevadel kogu jõeäärne on paksult kalamehi täis. Esimesed saabujad on tavaliselt profid – seda reedab hea püügivarustus, korralik riietus ja püügiriistadega oskuslik ümber käimine. Neid ei sega näkku vihisev külm tuul ja saaki mõõdetakse ämbrites. Ilmade soojenedes ja eriti nädalavahetusel leiab tee jõe äärde üles päris kirju seltskond. Roosad joped, pikad geelküüned ja kaasa võetud lapsed, rakenduse tundlikkus laskmas eeldada, et tuldi püüdma vähemalt vaala ning kogu see sasipuntras kork-tina-konks koos särjepojaga vajamas päästmist põõsa ülemistest okstest. Rõõmu ning positiivseid emotsioone igatahes kõigile ja kui oma ussikarpe maha ei jäetaks, siis mõne aja möödudes ei saaks arugi, mis kohalikku mõõtu suursündmus siin on toimunud.

Kuidas särgesid soolata ja kuivatada?

Lõpuks pole vahet kas püüdsid kalad ise või ostsid kalurilt. Tähtis on see, mis edasi saab. Igas peres on oma kalasoolamise retsept. Siin pole lõplikku tõde, aga jagame oma kogemusi: 10kg särje kohta 1 kg jämesoola. Sega terved (kalu pole vaja rookida) kalad soolaga ja jäta kaetult, et naabri kass ligi ei pääseks, jahedasse . Kui kalad on juba 1 ööpäeva seisnud, sega nad korra veel läbi, et põhja vajunud sool kenasti kalade vahele satuks. Kui kalad on 48 tundi seisnud, pese külma veega maha liigne sool ja riputa sabapidi räästa alla kuivama nii, et kalad külgepidi kokku ei puutuks, poleks otsese päikesevalguse käes ja mida rohkem tuult neid kiigutamas seda parem. Riputamiseks võid kasutada klambripüstolit, traati või jämedamat niiti. Kui kalad on kuivanud meelepärasesse valmidusse, soovitame panna nad tihedalt suurde klaaspurki ja keerata kaas kinni – sel moel aeglustub pisut kuivamisprotsess. Kuivanud särjed sobib väga hästi säilitada vakumeeritult sügavkülmas – siis võib neist ka talvel söögirõõmu tunda. Õhu käes kipuvad nad sügiseks üle kuivama  – hõbedaselt helkivad ketid räästa all pakuvad siis rohkem silmailu.

Kuidas kuivatatud särgesid puhastada  ja süüa?

Kui soovid särje puhastamise osas näpunäiteid või oma oskuseid võrrelda, siis vaata meie videot!

Miks püüda särgesid just kevadel ja just saartel?

Särgesid püütakse kevadel, mil algab särjekala kudemisaeg.Tavapäraselt algab särgede kudemine aprillis, aga sõltuvalt ilmastikutingimustest võib kalapüük alata juba märtsikuus või hoopis mai alguses. Kudemise jaoks on oluline, et veetemperatuur oleks tõusnud üle 5 kraadi. Siis hakkab merest jõgedesse liikuma suurte parvedena marjast pungil särjekala, et jõgedes kudeda – siit ka nimi siirdesärg. Kuna Saaremaal ja saartele saabub kevadesoe varem võrreldes mandri-Eestiga, algabki suur kalapüügiaeg just selles piirkonnas esimesena.

Siirdesärg on suur ja marjast pungil – parim aeg kuivatada särjest maitsvat voblakala (kuivatatud särg). Kuigi särjekala püügihooaeg kestab kuni sügiseni, on kevad voblade valmistamiseks sobivaim aeg, mil ilmastik on jahe ja tuuline – kala kuivab kiiresti ja ei lähe sooja käes roiskuma.

 

Kuidas leida parim särje püügikoht ja milliseid püügivahendeid kasutada, loe edasi kalafoorumist:

Millal algab kevadine särjepüük? Kuidas ja millega püüda särge?